Tisztelt Kardoskúti Lakosok!
Korábban már többször, legutóbb a Kardoskúti Hírmondó idei áprilisi lapszámában tájékoztattam a lakosságot terjedelmesen a címben szereplő témában. Az előzményekről röviden annyit, hogy hatalmas közösségi összefogással kezdtünk neki a közel tíz éve üresen, így funkció nélkül álló és erősen romló állapotú iskola épületünk egy részének felújításának. TOP+ pályázatnak köszönhetően több tízmilliós energetikai fejlesztést sikerült megvalósítani az épületen. Időközben az egyházi fenntartásra törekvő kezdeményezésünk rajtunk kívül álló okokból meghiúsult, jelenleg – egy felmérés alapján – szülői igény nincs helyi általános iskolára. A képviselő-testület egyetértett abban, hogy a felújított épületrésznek értelmes célt kell találni mindaddig, amíg helyben iskolára nincs igény. Továbbá elengedhetetlen a fennmaradó épületrész felújítása és gazdaságos kihasználtsága.
Kardoskút egy csendes, békés település. Ennek bárminemű megzavarását el kell kerülni, meg kell akadályozni. Amikor felmerült a Gyermekek Átmeneti Otthonának lehetősége ez volt az első és legfontosabb tény, amit vizsgálni kezdtünk. Ilyen intézmény nincs a járásban, a legközelebbi intézmény Szentesen van, ahová személyesen elmentünk megnézni annak két évtizedes tapasztalattal rendelkező működését. Nagy szakmai múlttal és gyakorlattal rendelkező szakemberek dolgoznak a mai napig is azért, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki ebből a lehetőségből. Többek között kérésemre Orosháza város rendőrkapitánya is részt vesz az előkészítő egyeztetéseken, hogy kiküszöböljük, szűrjük a jövőbeni lehetőségét a problémás eseteknek, helyzeteknek. Ehhez alapos előkészítő munka szükséges, amit a lehető legjobb tudásunk és jó szándékunk mellett dolgozunk ki. A szentesi intézményről elmondható, hogy két évtizede kirívó probléma nélkül, jól működik. Az intézménybe felvételt nyerni egy szigorú eljárást követően lehet, (sok minden egyéb mellett pl. büntetett előélet, folyamatban lévő szabálysértési ügy, stb. kizáró ok). Ha a lakó nem tartja be a mindenre kiterjedő, szigorú házirendet és szabályokat, azonnal eltanácsolható az intézményből. A szakhatóságok az épület felülvizsgálatát követően 12 személyre adják meg maximum az engedélyeket: 4 szoba, maximum 4 anya gyermekeikkel. Ezekből a számokból is látszik, hogy teljes kapacitáson történő működés esetén sem beszélhetünk nagy létszámokról. Ebbe az intézménybe kizárólag a szülő kérésére lehet bekerülni, és kizárólag az Orosházi Járás településeiről. A gyermekek felügyeleti joga a szülőnél van, nincs kiemelve a családból. Így minden – a gyermeket érintő jog és kötelesség – az ő feladata a bentlakás ideje alatt is. Pl. az óvodába, iskolába és onnan visszaérkezés felügyelete is. Maximum egy évig maradhat, ez rendkívüli esetben egy alkalommal hat hónappal hosszabbítható. Ez idő alatt meg kell oldódjon a krízis helyzet. A cél, hogy ne kelljen a gyermeket kiemelni a családból, maradhasson az édesanyja mellett. Egy nehéz helyzetbe kerülő család számára egy páratlan lehetőség lehet Kardoskút község segítő keze. Élete során bárki kerülhet válsághelyzetbe és az emberségesség is indokolja, hogy segítsünk az átmeneti helyzetekben (pl. betegség, váratlan családi tragédia, lakhatási nehézség, stb.).
Az intézményt az Orosházi Kistérség Egyesített Gyermekjóléti Központja és Családsegítő Szolgálata működtetné terveink szerint. Településünk öt évre ingyenesen átadja erre a célra az épületet használatba a szolgálatnak. Az intézmény teljes anyagi fenntartását Orosháza városa vállalja magára, hiszen ez neki, mint 20.000 főt meghaladó településnek, kötelezően ellátandó feladat, amire állami normatívát tud igénybe venni.
Kardoskút községnek elsősorban az egykori iskolaépület egészének és annak udvarának teljes körű felújítása és közösségi célokat szolgáló használata a cél. Mindaddig, amíg iskolára helyben nincs igény, az épület állagát óvni és felújítani szükséges. A versenyképes járások programnak köszönhetően reményeink szerint az idei évben további 30 millió forintból tudjuk az épületrészben az alábbi munkákat elvégezni: teljes körűen az új ablakok redőnyözését, teljes klimatizálást, hiányzó belső burkolást (hideg és meleg burkolatok), riasztó és kamerarendszer kiépítést, zuhanyzó kiépítést, tűz- és füstjelző kiépítést, függönyök beszerzését, udvari járda és bevezető út javítását. A pályázatról döntés június közepére várható. Nyertes pályázat esetén a közbeszerzés kiírása várhatóan augusztus hónapban lehetséges, kivitelezés befejezése legoptimálisabb esetben 2025. december 31. Az intézmény működési engedélyének kiadása csak ezt követően lehetséges. Azt láthatjuk a dátumokból, hogy nagyon szorosak a határidők, rengeteg előkészítő munka vár ránk a sikeres induláshoz. Az épület további – nagyobb részét – a következő évek versenyképes járások forrásából tervezzük felújítani, lépésről-lépésre. A hasznosítása pedig a járás településeinek gyermekei részére táborozási lehetőség biztosítása, szállással együtt.
Orosháza városának lakosságszáma miatt kötelezően fenn kell tartania egy Gyermekek Átmeneti Otthonát, 12 férőhellyel. A városnak nincs olyan épülete, amely a nagyon szigorú előírásoknak meg tudna felelni. Amennyiben sikerül Kardoskúton az intézményt elindítani, így a város eleget tud tenni törvényi kötelességének. Az intézmény teljes anyagi fenntartása Orosháza kötelessége, amelyet a legutóbbi testületi ülésükön el is fogadtak a képviselők. A megkötendő szerződés mindkét fél részéről felmondható a későbbiekben.
Önálló intézményként egy Gyermekek Átmeneti Otthonát nem lehetséges rentábilisan működtetni, többek között a 24 órás felügyelet személyi követelményei miatt sem. Szükség van intézményvezetőre, nevelőre, pszichológusra, gyermekvédelmi asszisztensre, gyermekfelügyelőre, családgondozóra. Ezen szakemberek bérét és az épülettel felmerülő költségeket csak kapcsolt működési formában lehetséges megvalósítani. Az országban működő ilyen intézményeket szinte kivétel nélkül társulások működtetik. Az orosházi kistérségben régóta működő szolgálat a garancia erre a magas szintű szakmai tudással rendelkező, biztos alapokon nyugvó működésre. Továbbá ezen újonnan vállalt feladattal erősödik a kistérség szerepe, nő a településeink közötti közös feladatok vállalása. Az előkészítő munkában részt vevők (Kardoskút Község, Orosháza Város, Orosházi Járás és az Orosházi Kistérség vezetői, valamint az Orosházi Kistérség Egyesített Gyermekjóléti Központja és Családsegítő Szolgálata munkatársai) mind azon dolgoznak, hogy egy nagyon jól körülhatárolt és szigorú feltételrendszer között, hosszú távon biztosan működő, a térségünkben hiánypótló intézményt hozzunk létre. Egy olyan intézményt, amely segítség lehet átmeneti válsághelyzetek áthidalásában és semmiben sem zavarja meg Kardoskút csendjét és békéjét.
Köszönöm mindazoknak, akik vették a fáradtságot és személyesen megkerestek kérdéseikkel, ötleteikkel, javaslataikkal. Eljöttek a testületi ülésekre és ott hiteles forrásból tájékozódtak. Bíztatok mindenkit, amennyiben építő jellegű észrevétele és javaslata van, az keressen továbbra is bizalommal engem, vagy a képviselő-testületünk tagjait.
Kardoskút, 2025. május 20.
Varga Pál
polgármester